هشدار پيرامون يک جريان سازی فرهنگی

iraniann.jpgتاريخ مورد قبول اکثزيت جامعه ما : نه « تاريخ شاهنشاهی »است ، نه تاريخ « هجري قمري » ... !!
تاريخي كه به زعم من بسياري از ايرانيان ( با تكيه بر پيشينه اعتقاد به « آئين مهر » و اعتقاد به دين مبين « اسلام » ) پسنديده و قبول كرده اند تاريخ « هجري خورشيدي » است.

در اعتقاد ما ايرانيان، چون « خورشيد » محور است ، روز ( مثلا روز 28 مردادماه ) از ساعت 24 روز 27 مرداد شروع و به ساعت 24 روز 28 مرداد ختم مي شود .

اما در تاريخ « هجري قمري » چون « ماه » محور است ، روز ( مثلا روز 20 جمادي الثاني - سالگرد تولد حضرت فاطمه (س ) ) از طلوع ماه يا غروب خورشيد 19 جمادي الثاني شروع و به غروب خورشيد 20 جمادي الثاني ختم مي شود.

از همين روست كه در واژگان اعراب و ساير مسلماناني كه تاريخ « هجري قمري » را قبول دارند واژه اي چون « شب سه شنبه » يعني همان « دوشنبه شب » ما ... !! و موارد مشابه .

مدتي است در ايران جرياني آگاهانه قصد در « معرب » كردن ،استحاله كردن و نابود كردن برخي عناصر فرهنگي ،سنن و آداب ايراني و ملي ما دارد :

جرياني كه « تخت جمشيد » را در يك تريبون رسمي و از زبان بالاترين مقام ممكن ، « چند ديوار كهنه » مي نامد !!
اسم زيبا و فارسي « گيشا » را كه نام محله اي در « تهران » است با « نصر » تاخت مي زند !!
جوري فرهنگ سازي مي كند كه گذاشتن نام هاي فارسي براي بچه ها، امري محجور وزشت تلقي شود !!
و و ...

در زمينه تاريخ نيز اتفاق جالبی دارد مي افتد :
« چهارشنبه سوري » كه از دير باز « چهارشنبه شب » اجرا مي شد و به رقص آتش و احترام گذاشتن ( و نه عبادت ... ! ) آتش ، نور ، روشنايي و گرما محدود مي شد نه تنها در شكل معرب شده اش در شبهاي چهارشنبه ( يعني همان « سه شنبه شب » خودمان ) به اجرا در مي آيد بلكه با يك فرايند از پيش تعيين شده و آمرانه !! به تعبير من، با واردات و توزيع انواع ترقه جات مزخرف سعي بر آن است تا اكثريت مردم را كه علاقه اي به صداهاي گوشخراش ندارند از اين آئين ملي كه امروز سمبل يك جور مبارزه با عربي كردن ايران نيز هست ، بيزار و متنفر سازند.

دوست دارم اين صحبت آغاز جرياني باشد كه به مردم ما يادآوري كند : « چهارشنبه سوري » آئيني ايراني است كه در « چهارشنبه شب » بايد اجرا شود و نه « سه شنبه شب » !!

در اين مورد باز هم حرف خواهم زد ...

/ 14 نظر / 14 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مسعود

ادامه...قانون اساسی کشور رو سال اول راهنمایی میگن زمانی که بچه اصلا نمیدونه جمهوری رو چه جوری بنویسه. چیزی که به درد زندگیش بخوره که بهش یاد نمیدن. در عوض تا بخوای کتاب عربی و قران تو راهنمایی و دبیرستان به خورد بچه ها میدن.

مسعود

ادامه... و تازه کلی هم کار میکنن که نه تنها نذارن معادل های فارسی برای کلمات ساخته بشه بلکه کلمات فارسی موجود رو هم استفاده نمیکنن و عربیش رو استفاده میکنن. شما بیاین یکی از سخنرانی های اقایان رو نگاه کنین. چرا دور بریم همین نظرهای توی این صفحه از جمله حرفای منو نگاه کنین ببینین چند درصدش فارسی خالصه. از بس استفاده شده تو رادیو تلویزیون سر زبونمون افتاده. چه دیدین تازه قراره مسئولین هم یکی یکی بشن عرب فعلا قوه قضاییه که شده عرب...

عليرضا

آقا مسعود دوست قديمي از تيره اي حرف ميزني که امضاي متن احترام به حقوق زن و نفي هر گونه پايمال سازي حقوق زن سازمان ملل را بر باد رفتن ناموس انسان مي دانند! (حتي امضاي آن و نه اجراي آن) فرهنگ و زبان ايراني جاي خود دارد...

مسعود

يادم رفت يه چیز راجع به گیشا بگم این کلمه فارسی نیست و اگه معنیش رو نفهمید! از نظر اوایی ممکنه قشنگ به نظر برسه. گیشا یه کلمه ژاپنیه که به انگلیسی وارد شده و به معنی فاحشه! هستش. ظاهرا زمان شاه محله گیشا متخصص این کار بودند. توی لغت نامه میتونینgeisha رو ببینین!

امید

سلام. چه کار خوبی کردی که لحن گفتارت رو تغيير دادی . من کاملا در مورد ۴شنبه سوری و اين جريان مخالف با شما موافقم هر چند که زياد محسوس نيست . بازم از اين باب بنويس . روز خوش و ايام به کام

حامد

سلام مهربان..... از آشنايی باشما خوشحالم. آنچه امروز بيش از هر چيز تهديد می کندمان همين تغيير فرهنگی است که برخلاف خواست جامعه می خواهند پياده کنند. از اين جمله بسيارند که در اين جا مجال بحث نيست. به ما هم سری بزن. خوشحال می شم اشنا بشم.

حسينی

مردم ما خيلی ترسواند و راحت هر چيزی را ميپذيرند. بطور مثال خيلی راحت بجای کلمه آبجو وادار ميکنند از ماء الشعير استفاده کنيم. در صورتی که هر دو به يک معنی ميباشد و ربطی به الکلی يا غير الکلی بودن آن ندارد.

مليحه

به نظر من هر ملتي شايسته آنچه كه دارند هستند اول از خودمان شروع كنيم

فري

سلام. و درود. خوندم و...