به پيشواز سالگرد انقلاب مشروطيت !!

 

 

اين متن نامه اي است كه در واپسين روزهاي سال 1382   به قلم من و از طرف آخرين بازماندگان تشكل دانشجويي « انجمن دانشجويان و دانش آموختگان شهرستان فردوس »  خطاب به آقاي مهندس شكيبي نماينده مردم فردوس و طبس در مجلس ششم ، نوشته شده است .اين گله مندي كه مي تواند در شكل تعميم يافته اش گوشه اي از گله مندي جريان و جنبش دانشجويي از مجلس و دولت اصلاحات باشد، حاوي آخرين دغدغه هاي سياسي من است كه سعي مي كنم درمطلب بعدي پيرامون آن و چالش هاي به وجود آمده ، سخن بگويم . اگر از خواندنش خسته شديد پيشاپيش عذر مي خواهم، اما همچنان كه در گذشته به من لطف داشته ايد ، اين بار هم با نظراتتان مرا ياري كنيد :<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

توضيحات :

·     عكس متعلق است به آقاي مهندس شكيبي - نماينده مردم فردوس و طبس در دوره پنجم و ششم مجلس شوراي اسلامي - عضو فراكسيون اكثريت مجلس ششم و رئيس كميسيون كشاورزي ، آب و منابع طبيعي مجلس ششم که جز متحصنين آن مجلس نيز بودند.

 

·      آقاي عليرضا صمدي و خانم مليحه محمديان و من به عنوان برگزار كنندگان جلسه فردوسي هاي مقيم تهران در آخرين جلسه اين تشكل به نشانه حمايت و تشكر از اقدام آقايان مهندس شكيبي و مهندس تكفلي ( نماينده مردم مشهد در دوره ششم مجلس شوراي اسلامي كه رد صلاحيت هم شد )  ، دو دسته گل بر گردن آقايان انداختيم و در بيانيه اي كه به امضاي حدود سی و پنجنفر از فردوسي هاي مقيم تهران هم رسيد ، حمايت خود را از متحصنين مجلس  (كه اين دو بزرگوار نيز جز آن ها بودند ) اعلام داشتيم. متاسفانه از اين دو نفر ، آقاي مهندس شكيبي ( با استدلالي از جنس استدلال آقايان كروبي و خاتمي !! ) در انتخابات شركت كرده و متاسفانه با حضور خود تا حدودي به اين انتخابات فرمايشي مشروعيت دادند!

 

 

« با نام و ياد خدا »

 

جناب آقاي مهندس شكيبي

نماينده محترم فردوس و طبس در مجلس شوراي اسلامي

 

سلام عليكم

            اين نامه كه در واپسين روزهاي سال 1382 و بعد از انتخابات تلخ اول اسفند خطاب به شما نوشته مي‌شود، آخرين و صريح‌ترين دغدغه‌هاي بازمانده‌هاي يك تشكل دانشجويي است كه به شهادت تاريخ و گواهي خود شما در بازه تمام اين سالها با همه سختي‌ها و مشكلات، بر مسير اصلاح‌طلبي باقي مانده است و در اين راه از هيچ تلاشي فروگذار نكرده است و تازه جايي كه تشكل به خاطر عدم انسجام ساختاري و سرخوردگي‌هاي جمعي، به حيات ويروسي خودش افتاد، ما دو سه نفر با پوست‌كلفتي خاص نسلي كه تعبير « كردگدن‌هاي در حال انقراض » را با خود يدك مي‌كشند و با تغيير رويه‌ها و پروسس‌ها، از ساختارهاي ديگر و راهكارهاي ديگر به پيشبرد اهدافمان انديشيديم.

            ما و شما اگرچه همديگر را از سالهاي خيلي دور مي‌شناسيم اما رابطه استراتژيك ما و شما مشخصا” به انتخابات مجلس ششم و گره بحراني آن زمان برمي‌گردد. براي ما در آن روزها كه از تهران به جانب ستاد شما در فردوس شتافته بوديم (همچنان كه نه امروز كه همان روز نيز با صراحت خدمت شما گفتيم ) پيشتر و بيشتر از آن كه رأي آوردن شخص شما اهميت داشته باشد، مهمترين دغدغه‌مان اين بود كه با رأي آوردن رقيب تقريبا” بزرگ شما، ما صاحب نماينده‌اي در مجلس مي‌شديم كه با بازي كردن نقشي مشابه يا شايد به مراتب قوي‌تر از نقش نماينده محترم قائنات يا نماينده محترم اما غير منتخب (!)تهرانيا نماينده محترم نور و محمودآباد، به رياست فراكسيون اقليتي برسد كه پنهان و پيدا آمده بودند تا حداقل سنگ‌اندازي و چوب لاي چرخ گذاشتن دولت و مجلس را از دل مجلس و به زبان نماينده مجلس، اعمال كنند و صدا و سيماي انحصاري و ضدمردمي آقاي لاريجاني و روزنامه وزين (!) كيهان را از مصاحبه با نمايندگان مجلس (!) بي‌نصيب نسازند!

 ما ترس داشتيم، خيلي هم ترس داشتيم، براي ما خيلي تأسف‌بار بود و سخت كه مثل تشكل دانشجويان بيرجندي يا انجمن بيرجندي‌هاي مقيم تهران، مدام در حال تخطئه نماينده‌مان و بيانيه دادن در پرهيز از نماينده خود انگاشتن ايشان ـ نماينده بيرجند در مجلس پنجم ـ در روزنامه‌ها و تريبون‌ها باشيم و هي ننگمان بشود و هي سياه و سفيد بشويم.

            لذا به توقعات حداقلي كه برآوردنش از عهده شما ساخته بود، راضي شده بوديم، ظاهرا” نه تنها ما بلكه بسياري از تشكل‌هاي دوم خردادي كه شما كانديداي مورد حمايت آنها نيز بوديد در چنين فضايي دست به انتخاب زده بودند. (متأسفانه!)

يعني ايستاده بودند كانديداها مشخص شوند و آن وقت در بين موجودين، به انتخاب تساهل‌آميز و برآوردن حداقل توقعات (از آن جنس بدش كه آقاي خاتمي در هفته آخر نزديك به انتخابات از مردم خواستند) دست بزنند! آقاي مهندس شكيبي با اين نگرش مورد حمايت قرار گرفت و خيلي‌ها آبرو و هميتشان را به تمام و كمال پشت ايشان گذاشتند و ما نيز و منتي هم بر كسي نيست كه ما نه براي شما كه بر سر آن پيمان رفته‌ايم و عرض به رود پلشت جامعه شسته‌ايم.

حالا گفتنش دير است (شايد يك كم هم چاشني نامردي دارد كه « افتاده را زدن » تعبير مي‌شود) اما چون قبلا” در گفتگوهايمان به صراحت نيز به شما گفته‌ايم، به طنز تلخ روزگار دوباره هم از ما بشنويد كه واقعيت آن است كه ما اگرچه از رأي نياوردن رقيبتان خرسند شديم اما هيچ وقت رأي آوردن شما از منطقه فردوس و طبس را پيروزي اصلاحات و اصلاح‌طلبي تلقي نكرده‌ايم كه حالا هم با رأي نياوردن شما به شكست اصلاحات در منطقه پي ببريم.

واقعيت آن است كه اصلاحات را هيچ كس جز مردم آغاز نكرده است تنها كاري كه اصلاح‌طلبان كردند آن بود كه سخن مردم را شنيدند و آن را تكرار كردند و اين رمز اقبال مردم به سوي ايشان بود البته تكرار سخن در تريبون‌ها و كاريزهايي كه بار ارزشي و گاها” جهاني به آن مطالبات مي‌داد.

            تا اين جاي كلمه و تا روزهايي كه يكي از نويسندگان نامه از روزهاي تبليغات انتخابات مجلس ششم به خاطر مي‌آورد كه چگونه آقاي مهندس شكيبي، كوچه پس كوچه‌هاي روستاهاي سرايان را از كساني كه قريب نيم قرن عمرشان را در آن منطقه زندگي كرده‌اند، بهتر و شفاف‌تر مي‌دانست و حرف مردم را خوب مي‌شنيد و خواسته‌هايشان را درك مي‌كرد و يادداشت برمي‌داشت و با ادبيات خودشان با آنها سخن مي‌گفت و در تهران نيز تا آنجا كه از دستش برمي‌آمد در راه احقاق اين مطالبات تلاش مي‌كرد، ما تمام خواسته‌هاي سياسي خودمان به عنوان يك عده دانشجو(كه قبول داريم خواسته‌هاي نهادينه شده مردم منطقه‌مان نيست. ) را در صندوقچه گذاشتيم و سينه سپر كرديم كه ديگر زمان گذشته و مهندس يك اصلاح‌طلب واقعي شده است.

تثبيت شما به عنوان يك اصلاح‌طلب واقعي در ذهن ما و فراخ شدن دايره توقعات ما از شما به زماني برمي‌گردد كه با كمال مسرت و خوشحالي (كه بارها هم از آن در جلسات مختلف ياد كرده‌ايم) ديديم مهندس شكيبي در نطق پيش از دستورش به ادبيات آنهايي سخن مي‌گويد كه فقط دغدغه اجرايي كاري ندارند و شايد به تعبيري به اين باور رسيده‌اند كه اصلاحات سياسي مقدم بر اصلاحات اجرايي و اقتصادي است.

به زماني برمي‌گردد كه مهندس شكيبي يك امضاي ثابت نامه‌ها و بيانيه‌هايي بود كه هر كس و هر نماينده‌اي جسارت و شجاعتش را نداشت آنها را امضاء كند.

به زماني برمي‌گردد كه دايره فراكسيون مشاركت(و به تعبيري فراكسيون « بده » در ديدگاه بسياري از رئوس نظام) به جبر نداشتن همان شجاعت‌ها و نماندن برخي برآن پيمان‌ها، از عددي حدود 200 نفر، روز به روز و نامه به نامه و بيانيه به بيانيه تا مرز 130 و حتي 120 نفرنيز تقليل يافت و ما هي روزنامه‌ها هي اينترنت را دنبال مي‌كرديم و با كمال سرمستي نام مهندس شكيبي را در آن دايره كوچكتر شده باز مي‌ديديم و بيشتر به انتخاب خودمان و آن اتفاق بزرگ كه در اسفند 78 افتاد، اميدوار مي‌شديم و خوشحال.

به زماني برمي‌گردد كه آن نامه تاريخي بزرگ به مقام رهبري با امضاي 135 نماينده در حافظه تاريخي ايران و ايرانيان ثبت شد و مهندس شكيبي يكي از آن 135 نفر بود.

به زماني برمي‌گردد كه

آيا ما اشتباه كرده بوديم؟! آيا اين همه كارنامه درخشان در مجلس ششم، نمي‌توانست دليل مناسبي براي ما باشد كه شما يك اصلاح‌طلب پيگير و پيشرو هستيد ـ كه خواستار تغيير ساختاري قدرت و حاكميت نظام هستند ـ نه يك اصلاح‌طلب ميانه‌رو و محافظه‌كار ـ كه هنوز كه هنوز است گوشه چشمي به حفظ قدرت دارندـ .

آيا ما اشتباه كرديم يا متأسفانه شما از يك نظم ساختاري و برنامه تصميم‌گيري سياسي برخوردار نيستند؟! آن عكس تاريخي پيش روي ما است كه اين نامه را براي شما مي‌نويسيم. عكس 109 نماينده اولي كه استعفاي خودشان را تقديم آقاي كروبي كردند و پاي تريبون ايستاده‌اند و آقاي مزروعي دارد قسمت دوم استعفانامه را مي‌خواند و مهندس شكيبي ما در نقطه واضحي از عكس ايستاده است و لبخندش اوج پيروزي است براي خودش براي ما براي منطقه براي كشور!

آيا ما اشتباه كرديم يا شما پاي نامه استعفايي را امضاء كرديد كه بندهايش را به خوبي نخوانده بوديد؟! چگونه مي‌شود كسي انتخاباتي را فرمايشي بداند، ناعادلانه بداند، تا حدي كه ديگر حتي سه ماه باقيمانده از دوره نمايندگي‌اش را معني‌دار تلقي نكند اما دوباره ده روز بعد در كوران تبليغات همان انتخابات قرار بگيرد و با حضورش به انتخاب شده فرمايشي و انتخابات فرمايشي فردوس و طبس و شايد كل كشور مشروعيت ببخشد.

آيا ما اشتباه كرديم يا شما « جمع نقيضين » را كه در كتب حساب و جبر دوره دبيرستان و قبل از تحصيلات مهندسي در ينگه دنيا، آموخته بوديد، از ياد برده‌ايد؟!

چه شرنگ تلخي! چه روز سختي بود، آن روز كه با تمام دلمان و با تمام عرقي كه داشتيم به آن پيمان سخت، از شما و كار شريفتان تقدير كرديم، باورمان شده بود آقاي مهندس شكيبي يك اصلاح‌طلب واقعي است نه يك ميانه‌رو محافظه‌كار كه بايد در جرگه بزرگواراني چون مجيد انصاري، مهدي كروبي، الياس حضرتي و ديگراني از اين جنس ارزيابي شود و حتي آنقدر كه حاضر نيست فرصت را تا آخرين لحظه‌ها غنيمت بداند و در آن فضاي ناعادلانه كه خودش هم به چشمهاي خودش ديد و با پوست و گوشت خودش لمسش كرد (نظير ندادن تريبون به او در يك شهر بزرگ حوزه انتخابي‌اش) و مثل آن ده نفر چون آقاي محتشمي‌پور، خانم راكعي و كنار بكشد و اين جمع نقيضين را باطل كند!

/ 17 نظر / 16 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مسعود

اگر همه ما روی اینگونه مسائل مثل شما حساس بودیم وضع بهتر از این بود. من که ندیدم نماینده ما حتی یک بار در جایی موضعی بگیرد و حرفی بزند که بدانم کدام طرفی است! فقط میدانم از دار و دسته موسوی لاری وزیر کشور بود که بر خلاف تصور همه که او را وزیر کابینه اصلاح طلب میدانند و او را شخصا نمیشناسند، اصلا اصلاح طلب نبود.

آشنا

سلام با ديدن اسم آقاي شريفي تعجب كردم. مگه مي شه ايشونه پيدا كرد؟ به هر حال بهشون سلام برسونيد.

م.آشنا

از ۱۴ مرداد تا حالا چند روز ميشه؟

ali

با سلام نامه شما را به آقای شکیبی خواندم . بسیار جالب بود . گفتنیها زیاد است . ایکاش همه در گفتار و کردار خود صادق باشند . متاسفانه در این میان دودش به چشم مردم نجیب و ساده فردوس رفت . آیا میشود این ۸ سال را جبران کرد؟ما فردوسیها دست روی دست گذاشته ایم که کس دیگری کاری بکند. خیلی دوست دارم جواب منسجم و درستی بدور از احساسات برای این نوشته بنویسم .اگر فرصت شود حتما این کار را خواهم کرد. راستی برای شما که چیزی نداشت این طرفداری - برای عده ایخوب داشت . ننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننه نه من اناری را میکنم دانه و به دل میگویم کاش دانه های دل مردم پیدا بود دوستدار فردوس

amir

سلام تا به حال وبلاگ::::::::::::::::::::::::::::::::::: ای کاش

1

برادر بزرگوار حضرت حجة الاسلام فردوسي پور امام جمعه معزز شهرستان فردوس ضمن آرزوي توفيق در خدمت به مردم بزرگوار شهرستان دارالمؤمنين فردوس امضاء كنندگان ذيل كه جمعي از پزشكان؛ اساتيد دانشگاهي؛ متخصصان؛ مديران و كارشناسان فردوسي مقيم مشهد مي باشند از اقدام شجاعانه و مدبرانه ی حضرت عالي در حمايت از الحاق شهرستان فردوس به استان خراسان جنوبي كه باعث توسعه و رشد و پيشرفت اين شهرستان محروم خواهد گرديد؛ پشتيباني نموده و تقاضا مي كنيم اين نظر كارشناسانه كه خواسته ی به حق اكثر مردم شهرستان فردوس مي باشد، محقق گردد. گيرندگان رو نوشت: - فرماندار محترم شهرستان فردوس جهت استحضار - شوراي اسلامي شهرستان فردوس جهت استحضار - استاندار محترم خراسان رضوي جهت استحضار - وزير محترم كشور جهت استحضار